Jiří Jilík – Žítkovské čarování, Pravdivý příběh žítkovských bohyní prezentácia publikácie

0
1196

Tlačová správa

Názov podujatia: Jiří Jilík – Žítkovské čarování – Pravdivý příběh žítkovských bohyní,
prezentácia publikácie

Miesto:               koncertná sála františkánskeho kláštora v Skalici

Dátum konania:  štvrtok 13. marca 2014 o 18.00 hod.

Záhorské múzeum v Skalici pozýva na prezentáciu publikácie PaedDr. Jiřího Jilíka Žítkovské čarování – Pravdivý příběh žítkovských bohyní. Jiří Jilík (1946 Praha) študoval v Brne na pedagogickej a neskôr muzeológiu na filozofickej fakulte. Ľudovou kultúrou a regionálnou históriou regiónu Slovácka sa zaoberá od 80. rokov minulého storočia, kedy spojil svoj život s časopisom Malovaný kraj, bol tiež šéfredaktorom Slováckých novin a vydal celý rad prác venovaných tomuto kraju (Vlčnovské vyprávěnky, Záhadná jízda králů).
Autor nás prevedie po stopách ľudovej mágie v Bielych Karpatoch, nechá nás nahliadnuť do života žítkovských bohýň a do dnes už zaniknutého fenoménu, ktorého korene siahajú do pradávnej minulosti. Prvá časť pojednáva o fenoméne žítkovských bohýň a ich histórii, predstavuje oblasť Žítkovej a objasňuje, kto boli bohyne a čím sa zaoberali. Druhá časť knihy je výberom z tvorby autorov, ktorí o bohyniach písali už skorej. Kniha odhaľuje príbeh žien, ktoré vedeli nahliadnuť do budúcnosti, boli liečiteľkami, vedeli pomáhať a poskytovať rady tam, kde človek nevedel, ako ďalej.
Ako prvý sa fenoménom žítkovských bohýň zaoberal Ferdinand Dúbravský v publikácii Bohyne na Žítkovej, ktorá vyšla v Teslíkovej tlačiarni v Skalici v roku 1910.
„Náš svet je krásny aj tým, že nie všetko je v ňom vysvetlené a vysvetliteľné. Kiež by tomu tak bolo čo najdlhšie,“ hovorí autor knihy, držiteľ ceny E. E. Kischa a ďalších.
Hudobným sprievodom podujatia bude vystúpenie rodinnej gajdošskej skupiny Gajdoši z Kopanic, manželov Bohumila a Lýdie (vnučky poslednej žítkovskej bohyne) a ich syna Jiřího Gabrhelovcov zo Starého Hrozenkova. Nadväzujú na tradíciu gajdošskej muziky v národopisnej oblasti Moravské Kopanice.
Súčasťou prezentácie bude premietanie krátkeho filmu z Kopaníc s názvom Horenka Chabová. Tento dokument z roku 1988 zobrazuje tradičné osídlenie, ľudovú kultúru a život starousadlíkov v priebehu ročného rytmu.

Predchádzajúci článokPrvá svetová vojna a Záhorie – výzva
Ďalší článokPrezentácia publikácie Mystika Záhoria Evy Fordinálovej v Senici