Krása dreva výstava drevorezieb

výstava drevorezieb

0
1062

 

Tlačová správa

Názov podujatia:           Krása dreva – výstava drevorezieb
Miesto:                          Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania:             piatok 4. apríla 2014 o 16.00 hod.
                                     výstava potrvá do 30.4.2014

Záhorské múzeum v Skalici pozýva na výstavu Krása dreva, ktorá návštevníkom prinesie drevorezby členov združenia SPOROFA (Spoločnosť rozvinutej fantázie) a moravských drevorezbárov Karla Táborského a Jana Huňařa. Združenie SPOROFA vzniklo v roku 2002 ako občianske združenie ľudí, ktorí sa zaoberajú drevorezbárskou tvorbou. Ako jeden z klubov priateľov remesiel pôsobiacich pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava sa schádza od roku 2005.
Členmi spoločnosti sú rezbári, majstri ľudových umeleckých remesiel i neškolení rezbári. Každý člen má vlastný individuálny prejav, vlastné zdroje nápadov, námetov a príbehov. V súčasnosti má spoločnosť 18 stálych členov, ktorí žijú väčšinou v Bratislave. Vystavujúcimi autormi sú Jozef Achberger, Ján Ferianc, Alfonz Havránek, Tatiana Hromkovičová, Mária Kovalčíková, Pavel Krkoška, Ján Lukačovič, Dušan Švorc, Peter Švorc, Ferdinand Vépy, Ján Vincek, Anton Vladimír Vizner, z ktorých traja majú korene na Záhorí.
Výstava predstavuje i práce dvoch rezbárov z druhej strany rieky Moravy. Karel Táborský sa tvorbe z dreva venuje už od roku 1977 a stál pri zrode Združenia výtvarníkov moravsko-slovenského pomedzia. Svoje umelecké vízie prenáša do dreva i kameňa. Prvé rezbárske práce s muzikantskou tematikou boli inšpirované jeho pôsobením v súbore Olšava, ďalšie zachytávajú mesto Uherský Brod a jeho zákutia, dominanty. Autor sa snaží stále prichádzať s niečím novým, námetmi alebo spôsobom spracovania. Žije a tvorí v Uherskom Brode.
Jan Huňař žije a tvorí v Starej Břeclavi. Drevorezbe sa venuje popri svojom účinkovaní v živom folklórnom živote Podlužia. Rešpektuje drevo, jeho prírodný tvar, svoje výtvarné i úžitkové diela vytvára často i zo samorastov. K jeho prvým dielkam patria dekoratívne figurálne hlavice sudových zátok a figurálne námety v jeho tvorbe prevládajú doposiaľ.
Vernisáž výstavy spestrí vystúpenie gajdošskej muziky zo Starej Břeclavi.

Predchádzajúci článokČriepky z dejín Senice súbor prednášok
Ďalší článok24. valné zhromaždenie Zväzu múzeí na Slovensku