Produkcia fajansy z Malaciek v zbierkach Záhorského múzea – prednáška Dity Andruškovej v Malackách, 22.10.2024

Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera organizuje v rámci cyklu Stretnutia s históriou prednášku našej kolegyne, etnologičky Dity Andruškovej „Produkcia fajansy z Malaciek v zbierkach Záhorského múzea v Skalici“. Porozpráva v nej o tvarovej a dekoratívnej rozmanitosti fajansových výrobkov zhotovených v Malackách, ktoré patrili k najvýznamnejším a najproduktívnejším džbankárskym strediskám na západnom Slovensku. Osobitá pozornosť bude venovaná cechovej keramike, charakteristickým motívom a džbankárskym značkám pochádzajúcim z tejto lokality, ako aj vzájomným vplyvom na tvorbu západoslovenských džbankárov. Súčasťou obrazovej prezentácie budú vybrané zbierkové predmety Záhorského múzea v Skalici, pričom kolekciu fajansy z tejto lokality v zbierkach múzea tvorí vyše 50 zbierkových predmetov. Prednáška pre širokú verejnosť sa uskutoční v utorok 22. októbra o 18. hod. v priestoroch MCK Galérie v Malackách, vstup je voľný.

Predchádzajúci článokReformácia – od hábanov k unitárom, 19.10.2024
Ďalší článokA za pár dní budeme doma…